VII FORUM SZLAKU CYSTERSKIEGO

IMG_4553Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina brali aktywny udział w VII Forum Szlaku Cysterskiego, które odbyło się w dniach 31.08 – 02.09.2012 r. na terenie powiatu, miasta i gminy Wągrowiec. Spotkanie zostało przygotowane bardzo profesjonalnie przez miejscowych włodarzy, którzy byli niezwykle otwarci i gościnni.

W pierwszym dniu odbyła się konferencja naukowa z udziałem wielu znawców tematu, który   dotyczył znaczenia wody i ryb w życiu cystersów. Wysłuchaliśmy trzech interesujących referatów: prof. dr. hab. Andrzeja Wyrwy („Symbol ryby i miejsce ryb w diecie klasztornej”), prof. dr. hab. Ryszarda Gołdyna („Metody rekultywacji i poprawy stanu jakości wód”) oraz dr Beaty Messyasz („Ocena rekultywacji wód na przykładzie jeziora Durowskiego”).

W drugiej części tej konferencji o nazwie „Dobre praktyki” odbyły się prezentacje uczestników promujące własne obiekty i działania. Wielkim zainteresowaniem, cieszyła się prezentacja multimedialna – przygotowana przez Grzegorza Kiliana – ukazująca działalność Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej, a także piękno pelplińskiej katedry. Spowodowała ona, że wielu uczestników forum wyraziło chęć przyjazdu do Pelplina.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca i zabytki – nie tylko pocysterskie – na pograniczu Pałuk i Wielkopolski, znajdujące się na „Szlaku kościołów drewnianych”. Wielu wrażeń doznaliśmy w trakcie zwiedzania klasztoru pocysterskiego w Wińskach, gdzie mieści się obecnie Ośrodek dla Dzieci Niewidomych oraz jedyne w Polsce Muzeum Tyflologiczne (sprzęt i pomoce dla ludzi niewidomych). Mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu organowego w drewnianym kościółku w Długiej Goślinie. Wieczorem natomiast tak bardzo podobał się nam występ zespołu cytrzystów, że pani prezes Alicja Słyszewska zaprosiła ich na najbliższy Jarmark Cysterski.

Ostatni dzień spędziliśmy na zwiedzaniu z przewodnikiem pocysterskiego Wągrowca. Następnie pojechaliśmy do pierwszego miejsca pobytu wągrowieckich mnichów, do Łekna. Tam uczestniczący w forum ojcowie cystersi ze Szczyrzyca i Wąchocka odprawili uroczystą mszę świętą ze wspaniałą homilią nawiązującą do historii zakonu.

Mamy nadzieję na udział w następnych spotkaniach. W przyszłym roku uczestników VIII Forum Szlaku Cysterskiego ma gościć Bardo Śląskie.

E.W.