NIEDZIELA PALMOWA W PELPLIŃSKIM KLASZTORZE 2015

Obraz 015Niedziela Palmowa w klasztorze pelplińskim – przedsięwzięcie pod tym tytułem zorganizowało w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu, na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie, Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej wraz z Parafią katedralną w Pelplinie oraz Kołami Gospodyń Wiejskich Gminy Pelplin, Towarzystwem Przyjaciół Zabytków Pelplina i Stowarzyszeniem Szlaki Kulturowe. Od godziny ósmej rano w krużgankach katedralnych miał miejsce kiermasz Wielkanocny, podczas którego można było zobaczy i nabyć różnorodne przedmioty związane tematycznie ze zbliżającymi się Świętami Zmartwychwstania Pańskiego – ręcznie wykonane ozdoby charakteryzujące Święta Wielkanocne (palmy, pisanki, baranki, zajączki, kury i kurczątka oraz inne), jak również pyszne ciasta i smakołyki.

Nauczycielki z Zespołu Szkół nr 2 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Pelplinie poprowadziły warsztaty manualne, podczas których dzieci ozdabiały jaja, wykonywały kartki oraz różne ozdoby świąteczne a Gzuby z pelplińskiej Dwójki, pod kierunkiem p. Katarzyny Bembenek zaprezentowały tradycje wielkanocne w folklorze kociewskim. Centralny punkt obchodów Niedzieli Palmowej w katedrze pelplińskiej stanowiła Msza św. celebrowana przez Bpa Wiesława Śmigla o godz. 10.00. Jednak ku uciesze dzieci inscenizacja uroczystego powitania Jezusa w Jerozolimie odbyła się o godz. 11.30. Dzięki uprzejmości p. Stanisława Dziaka z Małego Garca, postaci Jezusa w uroczystym przemarszu z ul. Kanonickiej do bazyliki katedralnej towarzyszył autentyczny, bardzo żwawy osiołek, który chętnie pozował do zdjęć.
Niedzielny wieczór w katedrze wypełniło przepiękne oratorium – „Misterium Pasyjne” w wykonaniu chóru Lux Cordis pod kierunkiem Krzysztofa Dąbrowskiego działającego przy parafii pw. św. Brata Alberta w Gdańsku Przymorzu oraz artyści Akademii Muzycznej w Gdańsku.