Pelplin – miasto z duszą

bibliaTropami szarych mnichów

Zapraszamy do jednego z najlepiej zachowanych opactw cysterskich w Europie.

Sercem klasztoru pelplińskiego jest drugi co do wielkości kościół ceglany w Polsce, którego wnętrze kryje 23 ołtarze, w tym najwyższy drewniany ołtarz barokowy na naszym kontynencie ; stalle gotyckie, barokowe organy i ambonę oraz inne, cenne wyposażenie. Tu, w ciszy poczujemy ducha modlitwy i pracy, który przez sześć wieków towarzyszył codziennemu życiu zakonników, zgodnie z ich dewizą „Ora et Labora”.

Podążymy śladami szarych mnichów zwiedzając dawne oratorium, krużganki, wirydarz (wewnętrzny ogród), refektarz (jadalnia) oraz pozostałe pomieszczenia klasztorne i gospodarcze – dziś stanowiące infrastrukturę turystyczną dla przybywających coraz liczniej turystów i pielgrzymów.

Skarby kultury i sztuki

W Muzeum Diecezjalnym zobaczymy najbogatszy na Pomorzu zbiór rzeźby gotyckiej, kolekcję tkanin czy też złotnictwo sakralne, ale przede wszystkim jedyny
w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga.

Dzień w dawnym opactwie

Na terenie dawnego opactwa poznasz realia życia monastycznego, architekturę cysterską, dawną muzykę i taniec, ideał mnicha oraz rycerza średniowiecznego. Możesz też poczuć się jak średniowieczny skryba i poznać rozwój piśmiennictwa od zakonnego warsztatu pisma ręcznego do współczesnego składu w miejscowym Wydawnictwie Diecezjalnym „Bernardinum”.   Udamy się razem w swoistą podróż w przeszłość, aby zobaczyć jak funkcjonowało skryptorium pelplińskie. W murach opactwa, zasiadając przy wysłużonym pulpicie, zgłębisz tajniki pisania frakturą, uncjałą, antykwą, jak też zdobienia ksiąg ornamentyką i inicjałami gotyckimi.

Zanocuj w Pelplinie

W zabytkowych pomieszczeniach dawnego młyna wodnego cystersów usytuowany jest Hotel Nad Wierzycą. Jego wnętrza posiadają autentyczne elementy cysterskiej architektury drewnianej. Cały wystrój nawiązuje do prostoty szarych mnichów. Jedynie szum wody spadającej na młyńskie koło jest w stanie przerwać kontenplacyjną ciszę tego miejsca.

Posiłki w refektarzu

Miejscem wspólnych posiłków braci cystersów był refektarz. W tym XIV wiecznym pomieszczeniu do dzisiaj czuć smakowite zapachy wywodzące się z sąsiadujące kuchni. To miejsce nadal tętni życiem, a przede wszystkim można się tam najeść do syta.

Z nurtem rzeki Wierzycy

Cystersi budowali swoje siedziby w pobliżu wody, nie inaczej było z opactwem pelplińskim. Kompleksie klasztorny okala spokojnie Wierzyca – najbardziej urokliwa rzeka Kociewia. Dlaczego nie przybyć do Pelplina drogą wodną, jak czynił Król Jan III Sobieski ? Nie łatwy to szlak wodny , ale dla wytrwałych nagrodą są niezapomniane krajobrazy i osobliwości natury, które można zobaczyć wyłącznie płynąc kajakiem.

Biwakowanie

Ciepło i zapach ogniska… szum wody w pobliżu zabudowań klasztornych… Wyspa Jana III Sobieskiego to urokliwe miejsce, położone tuż przy murach opactwa, gdzie można miło spędzić wieczór w gronie przyjaciół. Jest to też miejsce przyjazne kajakarzom chętnym biwakowania . Dla spragnionych historii i lokalnych legend znajdą się specjalne programy artystyczne, które umilą wieczorne biesiadowanie.

Jarmark cysterski

Zawsze w trzeci weekend września zapraszamy na Jarmark Cysterski. Na terenie dawnego klasztoru poznamy dzieje i kulturę cystersów pelplińskich w inscenizacjach historycznych i spektaklach obrazujących lokalne legendy. Mile też spędzimy czas biesiadując w cysterskim refektarzu przy stołach, suto zastawionych staropolskim jadłem i trunkami oraz poszukując nocą z katedralnymi aniołami dobrego ducha opactwa.

Atrakcje kulturalne

Zakonnicy i rycerze zakuci w stal, dwórki pląsające w historycznych sukniach przy muzyce dawnej, czy też salwa z armat… Zaciężna Chorągiew Rycerska „Apis” Jacentego Ordowskiego przygotuje oprawę artystyczną, która uatrakcyjni spotkanie, uroczystość, konferencję, biesiadę lub wieczorne ognisko na terenie dawnego klasztoru cysterskiego.

Informacja

Turyści przybywający do Pelplina swoje pierwsze kroki powinni skierować do dawnego budynku bramnego, w którym mieści się Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Dawniej tu brat cysters witał gości klasztoru – współcześnie podobnie z radością witani są turyści oraz pielgrzymi. Zapewni to profesjonalna obsługa oferując wszystkie lokalne atrakcje, informatory, mapy oraz inne materiały promocyjne.

Dawne opactwo cysterskie w Pelplinie zwiedzimy pod opieka licencjonowanych przewodników – członków Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina, dzięki którym poznamy dzieje, historię, tradycje i zwyczaje pelplińskich szarych mnichów.