Wyjazd członków TPZP

IMG_7114W sobotę 14 listopada 45 członków i sympatyków Towarzystwa wybrało się na wycieczkę szkoleniowo – integracyjną. Najpierw zwiedzaliśmy Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim.

Dwór Waplewski oczarował nas formą architektoniczną, wyposażeniem oraz panującym tam klimatem. Dawniej stanowił wzór polskiego dworu. Bywający tam goście to wybitni przedstawiciele kultury polskiej m. in. Fryderyk Chopin, Józef Ignacy Kraszewski, Oskar Kolberg, Jan Matejko, którzy mają swoje pamiątkowe tablice w pięknym parku.

Następny nasz przystanek to Radzyń Chełmiński z pokrzyżacką budowlą, która zalicza się do największych zamków w państwie zakonnym. Tam właśnie nakręcono niektóre odcinki serialu „Pan samochodzik i templariusze”, czego pozostałością są tajemne znaki na murach.

Przerwę obiadową mieliśmy u gościnnych sióstr pasterek w Jabłonowie Pomorskim. Zwiedzaliśmy też pałac i kościół oraz modliliśmy się w kaplicy błogosławionej Siostry Marii Karłowskiej. Natomiast w Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej Pocieszycielki Strapionych zwanej też Matką Bożą Cygańską w Rywałdzie Królewskim uczestniczyliśmy w mszy świętej. Tam w 1953 roku był więziony Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński. Sanktuarium, muzeum i izbą pamięci opiekują się ojcowie Kapucyni. W pamięci pozostanie serdeczne powitanie oraz opowiadanie w celi, w której przebywał śp. Stefan Wyszyński.