Niedziela Palmowa w pelplińskim klasztorze – fotorelacja

5Tłumy zebrane w Niedzielę Palmową przed katedrą w Pelplinie śpiewały „Hosanna Najwyższemu”  podczas inscenizacji triumfalnego wjazdu Jezusa do świątyni jerozolimskiej.

Jezus wspierający się na osiołku  pojawił się  w towarzystwie ks. Biskupa Wiesława Śmigla  i ks. Proboszcza Tadeusza Brzezińskiego na placu katedralnym, w otoczeniu jerozolimskiej ciżby, którą odegrali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina i Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe. Specjalnie na tę okazję przygotowane stroje oraz zielone liście palmowe wiwatujących odtwórców ewangelicznych wydarzeń  stworzyły klimat   do  zrozumienia i przeżywania   Męki Pańskiej  odczytywanej tego dnia podczas  każdej Mszy Świętej.

Tak rozpoczęliśmy  Wielki Tydzień.

Wcześniej, po Mszy św. celebrowanej w katedrze przez ks. Bpa Wiesława Śmigla,  w krużgankach katedralnych  rozpoczął się wielkanocny kiermasz. Królowały tu różnorodnie ozdabiane wielkanocne jaja, stroiki oraz inne ozdoby świąteczne. Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Pelplin przygotowały degustację  smakołyków, ale też dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat ich przyrządzania. Nie zabrakło też misyjnej kawy cappuccino, ze sprzedaży której wspieramy Braci kapucynów w Czadzie. Obok tego można było zasięgnąć rady na temat zdrowotnych właściwości ziół i  produktów pszczelarskich, a także własnoręcznie przygotować woskową świeczkę w kształcie baranka wielkanocnego lub  zajączka i ozdobić  jajko motywem haftu kociewskiego. W skryptorium, jak zazwyczaj,  własnoręcznie wypisywano życzenia wielkanocne na kartkach przedstawiających  Zmartwychwstanie Pańskie  ukazane w Poliptyku Toruńskim,  ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie.  Prawdziwe oblężenie przeżyły  warsztaty dla dzieci,  gdzie ozdabiano  mazurki, pleciono koszyczki oraz wykonywano ozdoby wielkanocne  i kartki świąteczne pod opieką  nauczycielek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, p. R. Pauch, L. Makowskiej, H.Bugajskiej i E.Wiśniewskiej.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w uświetnienie programu Niedzieli Palmowej w Pelplinie w ramach  projektu „Wielkanoc w dawnym opactwie cysterskim w Pelplinie”, który  zrealizowało Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe dzięki dofinansowaniu Powiatu Tczewskiego ze środków na rozwój kultury w powiecie tczewskim w 2016 r.

Alicja Słyszewska